Verici Yumurtası: Ne Zaman Gerekir?

Bir kadının yumurtalıklarında yumurta kalmamışsa, veya var olan yumurtaları işe yaramıyorsa verici yumurtası gereksinimi ortaya çıkar.

Erken yumurtalık yetersizliği, erken menopoz olmuşsa ayrıca kemoterapi, radyoterapi tedavisi görmüşse veya cerrahi yolla yumurtalıkları alınmışsa, hastanın kendi yumurtası olmayacaktır. Tüp bebek teknolojilerindeki ilerleme ve bu prosedürün başarısı görüldükçe, endikasyon alanları da genişlemektedir.

Ciddi bir genetik hastalığı olan veya böyle bir hastalığın kuvvetle taşıyıcısı olan kadınlara, bu hastalığı çocuğuna geçirmemesi amacıyla verici yumurtası önerilebilmektedir. Böyle bir taşıyıcılığın tam olarak tayin edilememesi durumu da buna dahildir. Yapılan araştırmalarla kısırlığının sebebi yumurtası olarak bulunan kadınlarda da verici yumurtası önerilebilir. Tüp bebek yapılırken arka arkaya denemelerde başarısız olunduğunda veya yumurta uyarıcı ilaçlara uygun cevap alınmadığında da verici yumurtası ile tüp bebek denenmesi yoluna gidilmektedir.

Not: Verici yumurtası yoluyla tedavi yurdumuzda yasaktır. Bazı batılı ülkelerde ise organ bağışlama gibi görülüp, uygulama teşvik edilmektedir.

PAYLAŞ