Rahim Alınırsa Menopoza Girer miyiz?

Herhangi bir sebeple rahimin alınmasını önerdiğimiz hastalardan en sık gelen soru budur. Rahim, aynı kalbimiz gibi kas yapısında bir organdır. Vücutta bulunmasının tek sebebi çocuk taşımak ve doğurmaktır. Rahimin her iki yanında bulunan yumurtalıklar ise hormon üretirler.

Bir operasyonda rahim alınıp yumurtalıklar bırakılırsa hormon eksiği olmayacak, sadece adetler bitecektir. Doğum düşünülmüyorsa rahim faydasız olduğu kadar bazen tehlikeli bile olabilecek hastalıklara sebep olabilir. (Kanser, kansızlık, enfeksiyon, istenmeyen gebelik gibi). Rahimi alınıp yumurtalıkları bırakılan kadınlarda her ay dönemsel vücut değişiklikleri yaşanmaya devam edecek, menopoz, yani yumurtlamanın durması ile bunlar da bitecektir. Muayene ve ultrason, hormon analizleri ile menopoz başlangıcı tesbit edilip gerekli tedavi başlanabilir. Rahim olmadığından sadece östrojen verilebilir, aksi takdirde östrojenin rahim içine zararlı etkilerini önleyen progesteron hormonu da verilecek veya progesteronlu spiraller takılması gerekecektir.

Adet görmeyi istemek gerçekte ruhsal bir temele dayanır; hekiminden yeterli bilgilenmeyi alabilen bir kadın ise rahat olur. Yumurtalıkların her ikisi de rahimle birlikte alınır veya rahim bırakılıp yumurtalıklar alınırsa menopoz sıkıntıları baş gösterebilir.

Rahim alma ameliyatlarının çoğu laparoskopik cerrahiyle yapılabilmektedir. Dikişsiz yapılan bu operasyonlarda bir gece yatış yeterli olmaktadır.

PAYLAŞ