Rahim Alınırken Yumurtalık da Alınmalı mı?

Rahim çıkartılması ameliyatı sırasında yumurtalıkların da alınması gündeme gelebilir. Menopoza girmiş ve yumurtlaması da artık olmayan bir kadında yumurtalıkların alınmasında bir sakınca yoktur. Premenopoz döneminde “nasılsa yakında menopoz başlayacak” düşüncesiyle yumurtalıkların alınmasında ise bazı sakıncalar görülmektedir. Burada amaç, ileride oluşabilecek bir yumurtalık kanserinin önlenmesi olsa da, menopoz öncesi yumurtalıkları alınan 16.375 kadın, alınmayan 13.035 kadınla karşılaştırıldığında, kalp hastalığı, inme ve ölüm risklerinde artış bulunmuştur( Nurse’s Health Study).

Yumurtalık alınmasıyla bu organın ve memenin kanserleri ile bütün kanserlerde azalma bulunmuş, ancak akciğer kanseri ve herhangi bir kanserden ölüm oranları artmıştır. Yapılan tahminlere göre ameliyattan sonra 35 yıl geçtiğinde yapılan her 9 yumurtalık alma operasyonunda ekstra 1 ölüm vakası eklenecektir.

Bu durumda çıkan sonuç şöyledir: önleyici cerrahi ile yumurtalıkların çıkarılması, hasta gerçekten bu durumdan fayda görecekse yapılmalıdır. Ameliyat öncesi hastanın aydınlatılarak rızasının alınması gerekmektedir.

PAYLAŞ