Nonstress Test (NST)

Tüm gebeler doğum öncesi bakımın bir parçası olarak monitorize edilebilirler.
Bu, doktorun bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinmesini sağlar. Monitorizasyon elektronik aletlerle yapılır ve bazı problemler mümkün olan en erken zamanda teşhis edilebilir. Monitorizasyon yöntemlerinin başında nonstress test ( NST ) gelir.

nst1

NST, bebeğin kendi  hareketlerine yine kendi kalp atım hızıyla verdiği cevabı ölçer. Bebek hareket ettiğinde kalp atışları hızlanır. Annenin karnına bir kemer  takılır ve bu kemere ( transduser) algılayıcı bir alet yerleştirilir. Test genellikle 20-40 dakika sürer. Bu süre içinde bebeğin kalp hızı doppler ultrason ile ölçülür ve yazdırılır. Bebeğin her hareketinde anne bir düğmeye basarak bunun kaydedilmesini sağlar. Tüm bunların kaydı grafik kağıdı üzerine yapılır.

Bazen NST sırasında bebek hareket etmeyebilir. Bu mutlaka bir problem olduğunu göstermez. Büyük olasılıkla bebek uyuyor şveya dinleniyordur. Bu durumda doktorunuz veya hemşire size yiyecek veya içecek vererek bebeği uyarmaya çalışacaktır. Bu işlem sonunda bebek çoğunlukla oynamaya başlar.

Bazen NST sonuçları bir problem olduğuna işaret edebilir, ancak bebek yine de sağlıklı olabilir. Bebek hareket etmiş fakat kalp atışlarında değişiklik olmamış olabilir. Bu durumda doktorunuz ilave başka testlerle bebeğin sağlık durumunu araştıracak ve NST testinin doğruluğunu irdeleyecektir.

PAYLAŞ