Menopoz Tedavisinde Black Cohosh

Fito östrojen denilen bitkisel östrojenler soya fasulyesi, mercimek benzeri tahıllar, bakla, kızıl yonca, turunç, keten tohumunda bulunur.

Black cohosh bitkisinin ise uzun yıllar östrojene benzer kimyasal içerdiği sanılmaktaydı. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ise serotonin algılayıcılarına bağlanarak etki ettiğini gösterdi. Bildiğimiz gibi serotonin “mutluluk hormonu” adı altında tanınmaktadır. Dolayısyla diğer bitkisel östrojenlerden farklı olarak hormon benzeri etki yapması beklenmemelidir. Menopoz şikayetlerinin yanında adet öncesi gerilimi, adet düzensizlikleri, romatizma ağrıları, sinirsel bozukluklarda da kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bütün bu hastalıklarda gerçekten faydalı olduğu kanıta bağlı tıp bilimi açısından aydınlığa kavuşmuş değildir.

Black cohosh’un önerilen dozu aşıldığında baş ağrısı, mide bulantısı, bacaklarda halsizlik, demir eksiklği, adet kanamasında artış, nadiren de olsa karaciğer bozukluğu yapma gibi bir kısım yan etkileri de olabilir. Genellikle 6 ay kullanımdan sonra dikkatli devam edilmesi önerilmektedir. Görüldüğü gibi bitkisel kaynaklı bile olsa, her tedavide olduğu gibi black cohosh kullanımının konuya hakim bir doktor tarafından yönetilmesi uygundur. Ancak böyle olursa dostlarımız bitkilerden maksimum fayda sağlayabiliriz.

PAYLAŞ