Meme Ağrısı Ne Anlama Gelir?

Kadınların %70’i yaşamlarında en az bir kere meme ağrısından şikayetçi olurlar. Ortalama 10 kadından 1’inde ise ayda 5 günden fazla sürebilen orta şiddette veya şiddetli meme ağrısı görülebilir. Tek başına meme ağrısı nadiren meme kanserinin belirtisidir. Ağrılar adet dönemleri ile ilgili olan ve olmayan olarak ikiye ayrılır.

Dönemsel ağrılar genellikle adet öncesi olup, hormonal sebeplerin rol oynadığı düşünülmektedir.

meme-ag%cc%86risi-ne-anlama-gelir

Dönemsel olmayan meme ağrılarında nadiren bir sebep bulunabilmektedir. Meme kistlerinde, memeye baskı veya darbe olunca, meme enfeksiyonları veya meme cerrahisi geçirenlerde ağrı olabilir. Bir teoriye göre ise, meme hücrelerindeki yağ asitlerinin dengesizliği sonucu meme dokusunun hormonlara duyarlılığının artması ağrıyı uyarmaktadır. Bu nedenle bir tip yağ asidi içeren evening primrose oil bazen faydalı olmaktadır. Bazı hormonal ilaçlarla doğum kontrol hapları veya depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da meme ağrısı yapabilir. Büyük göğüsler de boyun, omuz veya bel ağrısı ile birlikte ağrı sebebi olabilirler.

Dönemsel olmayan ve tek bir lokalizasyonda devam eden ısrarlı ağrılarda %2-7 arasında meme kanseri görülebileceğinden doktor kontrolüne gitmek gerekir. Bu tarz ağrıların bir kısmı göğüs kafesi, kaslar, eklemler veya kalpten kaynaklanıp memeye yayılma sonucu da oluşabilirler.

PAYLAŞ