Mamografi Ne Zaman ve Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Kadınlarda en sık görülen kanser cinsi meme kanseridir. Meme kanserli kadınların %80’inin kendi memesindeki değişikliği fark etmesi sonucu doktora gittikleri göz önüne alındığında, kendi kendine yapılan meme muayenesinin ne kadar önemli olduğu açıktır.

mamografinezamanvenesikliktamamografi-ne-zaman-ve-ne-siklikta-yapilmalidi
Günümüzde kontrol amaçlı mammografinin başlanma yaşı 40’tır. 50 yaşına kadar 2 senede bir, sonra senede bir yapılması genel olarak önerilir. Ailelerinde kuvvetli meme kanseri hikayesi olanlar veya memesinde takibi gerektiren bir durum olanlar doktorun önerisiyle daha sık veya daha erken bir yaşta mammografi yaptırabilirler. Mammografinin meme ultrasonu ile birlikte yapılması teşhisin kaçınılmaz gereğidir. Doktorlar bazı durumlarda spot (kısmi) grafi veya sadece ultrasonla hastayı takip edebilirler, burada incelemenin sıklığı hekim tarafından belirlenir.
Meme dokusundan kaynaklanan özelliklere bağlı olarak radyolojik incelemenin kesinliği %90’larda kalmakta, bazen daha da düşük oranlarda sağlıklı sonuç alınabilmektedir. Buna göre, erken teşhisin hayat kurtardığı gerçeğiyle meme incelemelerinin zamanını geçirmemek gerekir.

PAYLAŞ