Kısırlık

Tanım olarak, 1 yıl süreyle düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilmezse kısırlık olarak adlandırılır. Kısırlıkta sorun %40 kadından, %30 erkekten, %30 ise her iki çiftten de kaynaklanmaktadır. Genellikle normalde 1 yılın sonunda %90 civarında gebelik elde edilir. Gebe kalmaya etkili birçok faktör vardır. Bunun ilki kadının yaşıdır, 38 yaş sonrası gebe kalabilirlik çok çok düşer. Cinsel ilişki sıklığında önerilen haftada optimum 2-3 ilişkidir. Zamanlama, yumurtlamaya rastlatılmaya çalışılmalıdır. Erkekte sperm sayımı istenir. Bir kez kötü sonuç alınırsa 15 gün sonra tekrarlanmalıdır. Kadında muayene, ultrason, rahim filmi çekilmesi, kültür testleri, hormon analizleri yapılmaktadır. Gerekirse Laparoskopi ve Histeroskopiden yararlanılmaktadır.
Kısırlık sebepleri şunlardır:
– Yumurtlama bozukluğu,
– Tüplerin hasarlı olması veya tıkalı olması,
– Endometriosis
– Rahim ağzına ait problemler,
– Rahim içinde yapışıklık, polip, myom bulunması.

Erkek kısırlığında yüz güldürücü bir tedavi yoktur. Ancak sigaranın bırakılması, düzenli hayat şartlarının oluşturulması, egzersiz, dengeli beslenme olumlu etkilerdir.
Kadında yumurtlamanın ilaçlarla tedavisi, aşılama (yani suni dölleme), tüp bebek tedavileri uygulanmaktadır. Kısırlığa sebep rahim-tüplerle ilgili ise laparoskopi veya histeroskopik cerrahiyle,yani neştersiz ameliyat denilen yöntemlerle sahip olunan bozukluğun düzeltilmesi yoluna gidilmelidir.

PAYLAŞ