Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Orta ve ileri yaş kadınlarda idrar kaçırma sık görülen bir sorundur. Ciddi sağlık problemi yaratmayan bu durum bazen çok can sıkıcı olabilir.

İdrar kaçırma bazen idrar yolu iltihapları veya kabızlık ile de görülebilir, bazı ilaçlar da sebep olabilir ve bu durumlar geçicidir. Devam eden idrar kaçırma durumunda iki ayrı tip tespit edilmiştir. Bazen bu iki tip birlikte de olabilir.

1.Tip stres ile oluşan idrar kaçırmadır. Burada öksürme, hapşırma, gülme ve benzeri karın basıncını arttırıp idrar kesesine baskı oluşturan durumlar söz konusu olur. Tedavisi genellikle ameliyattır. Ameliyat TOT dediğimiz ince bir bantın idrar yolunun altına yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Bu çok kolay ve ağrısız bir işlemdir, Hastanede yatmayı gerektirmez. Çok modern ve etkili bir tedavidir. TOT’den başka komplike durumlarda yardımcı ameliyatlar gerekebilir.

2.Tip idrar kaçırma urge inkontinans’tır. Burada ani ve şiddetli idrar yapma hissiyle tuvalete yetişmeden idrar kaçabilir, bazen fark etmeden de idrar kaçar, buna aşırı aktif mesane de denir ve tedavisi genellikle ilaçlarla yapılır.

3.Tipte ise her iki kaçırma şekli bir arada bulunur. En fazla rahatsız eden tipin tedavisi öncelik taşır. Her üç tipte de doktorun önereceği tavsiyelere uymak ve Kegel egzersizleri de faydalı olacaktır.

 

PAYLAŞ