İlk 6 Ay Motor-Mental Gelişim

Yaş Fiziksel ve Motor Gelişimi Davranış, Algılama,Zeka
1.AY Yüzükoyun yatarken başını 3 cm. kadar dik tutabilecektir. Yumruklarını sıkabilir. İçgüdüsel olarak dokunduğu herhangi bir cismi tutacaktır.

Görüş alanındaki açık renkli objelere dikkatle bakar. Çok parlak ışık, ses ve  cilt uyarılarına tepki verecektir.

2.AY Yüzükoyun yatarken ve kollarınızda taşınırken başını rahatlıkla yukarda tutabilecektir. Beslenirken şişeyi ya da memeyi eliyle kavrar.

Zil sesini dinler, başını sesin geldiği yöne doğru hareket ettirebilir. Sesinizi tanıyıp tepki verecektir.

3.AY Hafif oyuncakları kaldırabilir. Objeleri ağzına götürür.Vücudunu esnetebilir ve kollarıyla kendisini destekleyebilir

Ona baktığınızda gülümseyerek tepki verir, belirsiz sesler çıkartır. Objeleri gözüyle izler. Kendi ellerine bakar.

4.AY Yardımla kısa süre oturabilir. Oyuncaklarını tutabilir, sıkabilir ve çevirebilir.Karnının üzerine bilinçsiz olarak dönebilir.

Aynada kendi ile ilgilenir. Gıdıklanınca güler, hoşnut olduğunda gülümser.

5.AY Oturur durumda kalabilir ve başını dik tutabilir. Yardımla bacaklarının üzerinde bir süre dik durabilir. Hareketli objeleri yakalamaya çalışır.Renkler arasında ayırım yapabilir, kendi kendine oyunlar oynar. Anlaşılır sesler çıkartır.
6.AY Sırt üstü yatarken isteyerek yüz üstü dönebilir. Bilinçli olarak objeleri tutabilir. Destek almadan kısa süre oturabilir. Ayaklarıyla oynamayı sever. Yüz hareketlerini taklit edebilir. tanıdığı kişilere elini uzatır, bisküvi yiyebilir. Yüzünden bir bez parçasını bilerek uzaklaştırabilir.
PAYLAŞ