Hormon Tedavisi – Doğum Kontrol Hapı Karşılaştırması

Doğum kontrol haplarındaki hormonlar ile menopozda kullanılan hormon tedavisi ilaçlarındaki hormonlar aynı değildir. Vücuttaki hormon aktivitesi menopozdan önce ve sonra ciddi değişiklikler gösterir. Doğum kontrol hapları yumurtalıklardan zaten salınmakta olan hormonları düzenler, menopozda verilen hormon tedavisi ise artık yumurtalığın üretmediği hormonların yerine geri konmasıdır, bir anlamda eksiğin giderilmesidir.

Doğum kontrol haplarında bulunan östrojen ve progesteron hormonları, aynı hormon ailesinden olmakla birlikte menopozda kullanılan hormonlardan hem tip olarak, hem de dozaj olarak farklıdırlar. Doğum kontrol hapları daha yüksek dozajda ve daha güçlü östrojen ve progesteron içerirler. Doğurganlık çağında alınan doğum kontrol hapları aile planlama yanında yumurtalık ve rahim içi kanserlerinin önlenmesinde etkilidirler, genel olarak bakıldığında faydaları risklerinden fazladır. Buna karşılık, eğer ciddi ateş basması ve terleme, vajinal kuruluk gibi sorunlar yoksa, menopozda hormon tedavisi kullanımı fazla fayda sağlamamaktadır.

Her türlü hormon tedavisinin cinsi, uygulanış şekli, dozajı ve kullanım süresi doktorla iyice görüşülmeli ve her hastanın ihtiyacı farklı olacağından kişi bazında kararı doktorla hasta birlikte tartışarak vermelidir.

PAYLAŞ