Gebelikte ve Doğum Sonrası Egzersiz Uygulamasının Amacı ve Yararları Nelerdir?

Gebelik süresince gerilmiş kas gruplarının (karın, bel, perine gibi) güçlendirilmesi, lohusanın bozulmuş vücut duruşunun (postür) düzeltilmesi ve annenin moral motivasyonunun sağlanmasıdır. Normal vajinal doğumu takiben hiçbir komplikasyon gelişmemiş ise 24 saat sonra karın-kalça kaslarının tonusunu attıran, yatağında yapabildiği basit kasılma egzersizleri ile başlanır. Daha sonra sırt-bel-göğüs kaslarını çalıştıran ileri evre egzersizlere geçilir. Bu egzersizler, doğum ile ilgili satılan kitap, broşür ve CD’lerde gösterilmektedir. Tüm bu süreç yaklaşık 6 haftayı kapsamaktadır.

Sezaryan ise bir cerrahi operasyon olduğu için gebeye ve operasyona ait faktörler göz önünde bulundurulmak zorundadır. Sezaryan sonrası ilk iki günde amaç lohusanın hızla yatağından ayağa kalkması ve barsak fonksiyonlarının yerine gelmesidir. Bu dönemde (ilk iki gün) solunum, ayak hareket egzersizleri ve sırtın yastıkla desteklenerek bacak hareket egzersizleri yapılabilir. Annenin operasyon sonrası durumu hekimi tarafından değerlendirildikten sonra egzersiz programı uygulanmalıdır.

gebe-egzersiz1€~

Sonuç olarak doğum veya sezaryan sonrası farklı olmak üzere, egzersiz programına geçmek mümkündür. Annenin aktif spor yapması için daha önce belirttiğimiz 6 haftalık egzersiz programını uygulamasını tavsiye

PAYLAŞ