Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik zehirlenmesinin hafif veya başlangıç şekline preeklampsi, ağır şekline de eklampsi denir. Preeklampsi 20.haftadan sonra gebe kadının tansiyonunda yükselme ile kendini gösterir, annenin böbrek, karaciğer ve beynini etkileyebilir. Eğer tedavi edilmezse hem anne hem bebek için ciddi ölümcül sonuçlar doğabilir veya uzun süreli sağlık problemleri oluşabilir.

Eklampsi ise çok daha ağır formdur ve annede sara nöbetleri, felçler ve koma oluşturabilir. Gebelik zehirlenmesinin belirtileri şunlardır:
• Yüksek tansiyon
• İdrarda çok protein çıkması
• Gebenin ellerinde ve yüzünde şişme ( ayaklarda da şişme olur, ancak ayak şişmesi gebelerde sık görülür ve bir problemi işaret etmeyebilir).
• Başağrısı, görme bozuklukları, karın ağrısı
Gebelik zehirlenmesinin tek tedavisi doğumdur. Eğer zehirlenme gelişirse doktorlar fetusun biraz daha olgunlaşmasına yönelik bir tedavi ve izlem planı yapabilirler. Aynı zamanda annenin sağlığı yakından izlenerek gerektiğinde prematür doğum yaptırmak göze alınabilir. Eğer zehirlenme ciddi ve fetus doğurtulmamışsa anne ölebilir. Gebelik zehirlenmesi olanlarda fetusun gelişmesi de yavaşlayabilir ve fetus strese girebilir, bazen plasenta yerinden ayrılarak fetusta ciddi tehlike oluşabilir.

PAYLAŞ