Fazla Kilolar Gebe Kalmayı Engeller mi?

Yapılan araştırmalarda fazla kilolu veya şişman kadınların gebe kalmakta zorlandıkları tesbit edilmiştir. Vücut kitle indeksi (BMI) 29’un üzerinde olanlarda her birim artışta kendiliğinden gebe kalma oranında %4’lük bir azalma bulunmuştur.

Doğurganlık çağında olup obezite sınırını  geçen kadınların oranı Batı Avrupa’da %12, ABD’de %25’tir. Fazla kiloların yumurtlamayı zorlaştırdığı bilinmekle beraber, kilolu olup ta normal yumurtlayan kadınların neden gebe kalamadıkları tam açıklanamamıştır, ancak vücut ağırlığını ve metabolizmayı etkileyen hormon olan leptin’in rolü üzerinde durulmaktadır.

Hollanda’da 24 hastanenin katıldığı ve gebe kalmakta zorlanan (subfertil) 3000 kadında, bilinen başka bir kısırlık sebebi yokken, 12 ay sonunda kendiliğinden gebe kalma oranı sadece %20 bulunmuştur. Gebe kalamayanların %40’ı kısırlık tedavisine başlamaktadırlar. BMI 35 üzerinde olanlarda gebe kalabilirlik %26 azalırken, BMI 40 üzerinde olanlarda %43 oranında azalmaktadır.

Aşırı kilo ile birlikte görülen cinsel ilişki sıklığında azalma, cinsel isteksizlik, erkek de obez ise ereksiyon sorunları ve diğer metabolik problemler eklendiğinde gebe kalabilirlik daha da zorlaşmaktadır.

PAYLAŞ