Doğumda Epidural Analjezi: Risk var mıdır?

Doğum veya sezaryen sırasında ağrı kesmeye yarayan epidural analjezi çok sık önerdiğimiz ve uyguladığımız bir yöntemdir. Verilen ağrı kesicinin miktarına bağlı olarak ağrı şiddeti azaltılabilir ve tamamen uyuşma sağlanabilir. Uygulaması eğitimli ve tecrübeli anestezi uzmanlarınca yapıldığında herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimali çok düşüktür. Rastlayabileceğimiz sıkıntılar şunlar olabilir:

dog%cc%86umo%cc%88da-epidural-analjezi-risk-var-midir

• Tansiyon düşmesi ve buna bağlı olarak bebeğin kalp atımı hızının azalması. Bu riski azaltmak için, ilaç enjekte edilmeden önce damardan bol miktarda sıvı verilir, bazen de yana yatırılmak gerekebilir.
• Omurilik kılıfı delinecek olursa başağrısı olabilir, nadir görülen bu sorun birkaç gün sürebilir, yatak istirahati ve bol su içmekle tedavi edilir.
• Epidural, doğuma çok yakın verilirse veya fazla miktarda ilaç kullanılırsa, doğumda ıkınmaya yardımcı olmak güçleşir. Ikınma hissi yeterli değilse, anestezi doktoru ilaç dozunu ayarlayabilir.

Ciddi komplikasyonlar çok nadirdir. Yanlışlıkla ilaç spinal aralığa girer ve etkisi gövdenin üst kısımlarına uzanırsa solunum kasları etkilenebilir ve solunum güçlüğü ortaya çıkabilir, ilaç damara giderse halsizlik ve sara benzeri nöbete sebep olabilir. Ancak bu sorunlarla hemen hemen hiç karşılaşmıyoruz.

PAYLAŞ