Doğum Kontrol Haplarını Ne Kadar Kullanabiliriz?

Doğum kontrol haplarını kullanmayla ilgili herhangi bir süre sınırı yoktur. Doğum kontrolüne ihtiyacınız olduğu süre zarfında kullanabilirsiniz. Buna koşul olarak, hapların kullanımına engel durumların hekiminiz ile iyice konuşulmuş olması gerekir.

Eskiden hapların kullanımının ileriki gebeliği engelleyebileceği düşünülmekte idi, bugün bunun yanlış olduğu ispatlanmıştır. Düzenli adet gören kadınlar, hapların bırakılmasından sonra yine düzenli adetlerine dönerler. Haplara başlamadan önce düzensiz adet görenler ise, kullanım sırasında adetleri düzenlense bile, hapları bırakınca yine düzensiz adet olmaya başlarlar.

Uzun süreli hap kullanımının karaciğer kanseri gibi bazı kanserlerde artışa neden olması belirlenmekle birlikte, rahim ve yumurtalık kanserlerinde azalma görülmektedir. Kanser ve doğum kontrol hapları ile ilgili şüphelerinizi doktorunuzla konuşmanız gerekir.

35 yaşın üzerinde ve sigara içiyorsanız veya kalp hastalığı riskiniz varsa, doğum kontrol hapları yerine diğer metodlardan birine geçmelisiniz. Bununla birlikte, sigara içmiyor ve genelde sağlıklı iseniz, menopoza kadar doğum kontrol haplarını kullanabilirsiniz.

PAYLAŞ