Doğum Kontrol Hapları Kilo Yapar mı?

Hanımlar genellikle doğum kontrol haplarının kilo aldırdığını söylerler. Bugüne kadar yapılmış bilimsel çalışmalarda bu etkinin yok denecek kadar az olduğu tesbit edilmiştir.

Bununla birlikte, hapların içindeki hormonlar meme, kalça ve baldırlardaki dokulara etki ederek sanki kilo alınmış hissini verebilir. Bu, genellikle vücut kitlesi veya yağ değil, sıvı artışına bağlıdır. Haplardaki östrojen hormonu yağ hücrelerine direkt etki ederek onların genişlemelerine neden olur, ancak sayılarını arttırmaz. Nadiren de bazı haplardaki erkeklik hormonu benzeri etkiyle kas artışı olur ki, bu da kilo artışına neden olur.

Ne şekilde olursa olsun, haplara bağlı kilo artışı hanımlarca hoş karşılanmamaktadır. Düşük doz östrojen içeren haplarla bu etki azaltılabilir, ancak bu durumda ara kanamaları ihtimali artabilir.

Bazen ilaçlara bağlı açlık hissinde artış da olabilir. Bu nedenle hapların yatarken alınmasını önerebiliriz. Genelde ilk aylarda yarım-bir kilo su tutulmasını normal karşılarız, kullanıma devam edildiğinde bu etki azalır, Objektif kilo tayini için her adet bitiminde sabah aç karna aynı tartı ile tartılıp not edilmesi uygundur.

PAYLAŞ