Bakterial Vajinozis Nedir?

Kısaca BV olarak ta adlandırılan bakterial vajinosis, kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Vajinanın normal bakteri dengesi, bazı bakterilerin aşırı üremesi sonucu bozulunca oluşur. Vajinada çoğunlukla “iyi” bakteriler ve biraz da “zararlı” bakteriler bulunmaktadır. Zararlı bakterilerin artışı BV’ye sebep olur.

Sebebi tam anlaşılmış değildir ancak cinsel ilişki gibi durumlarda vajinayı koruyan iyi bakterilerin azalması çoğunlukla BV’ye sebep olur. Ayrıca vajinal yıkamalar, spiraller de vajinal bakteri dengesini bozabilir.

BV’li kadınlarda gri-beyaz ve özellikle de cinsel ilişki sonrası artan kötü kokulu bir akıntı vardır. İdrar yaparken yanma, vajinada tahriş ve bazen kaşıntı olabilir. Bu belirtiler başka enfeksiyonlarda da olabildiği gibi, BV’li kadınların bazılarında hiçbir şikayet yoktur. Antibiotikler ile tedavi edilebilir ama BV’nin tekrarlaması sık görülen bir durumdur. BV’nin yarattığı en önemli sorunlardan birisi erken doğumdur. Hamilelerde BV tesbit edilirse mutlaka tedavi edilmelidir.

PAYLAŞ